جنبش روشنایی؛ ناتو و حکومت افغاستان را متهم به آتش افروزی مذهبی و انتقال جغرافیایی جنگ به شمال کرد

جنبش روشنایی که یک حرکت مدنی و عدالتخواهانه است، در این اواخر با یک نشست رو در رو با مقامات حکومتی افغانستان وارد مذاکره شده و تظاهرات شان را به تعلیق در آورده است. در حالی که از سر نوشت مذاکره جنبش روشنایی با دولت هنوز خبری در دسترس نیست، این جنبش در واکنش به قتل عام مردم میرزااولنگ سرپل، دولت و قوت های ناتو در افغانستان را متهم به آتش افروزی مذهبی و تغییر جغرافیایی جنگ به شمال نموده است.

بیانیه شورای عالی مردمی جنبش روشنایی در پیوند به فاجعه منطقه میرزااولنگ ولایت سرپل

به نام خداوند توانا و دادگر
انا لله و انا الیه راجعون
قتل عام مردم بی دفاع و ملکی در منطقه میرزااولنگ ولایت سرپل قلب مردم افغانستان را داغدار نموده است. فاجعه انسانی اخیر در ولایت سرپل آن قدر دردناک و متاثر کننده است که کلمات را یارای بیان این درد جانکاه نیست.
شمار وسیعی از مردم مظلوم میرزااولنگ به شمول کودکان و زنان و کهنسالان به شهادت رسیده اند، شمار دیگری با ترک خانه و کاشانه شان آواره شده اند و شمار بزرگتری هنوز هم در منطقه گرفتار هستند. این فاجعه مصداق عینی جنایت جنگی است.
متاسفانه از زمان شروع هجوم سراسری دشمن به این منطقه و علی رغم درخواست های متعدد برای کمک های نظامی، به هیچ فریادی پاسخ مثبت داده نشد و تا همین اکنون که اخبار این فاجعه دردناک انسانی علنی شده است، هیچ اقدامی از سوی حکومت برای نجات مردم و ارسال کمک های زمینی و هوایی به منطقه صورت نگرفته است.
تامین امنیت مردم در اولویت وظایف یک حکومت قرار داشته و از دلایل اصلی نیاز به وجود حکومت در یک کشور است. حکومتی که حتی با حمایت های وسیع جامعه جهانی هم در تامین امنیت مردم افغانستان و جلوگیری از کشتار دسته جمعی آنان، ناتوان باشد، باید مورد تجدید نظر جدی قرار بگیرد.
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی، هم صدا با همه مردم کشور از مقامات امنیتی و ماموریت حمایت قاطع ناتو می خواهد تا به هر شیوه ممکن و هر چه عاجل تر برای نجات جان هموطنان مظلوم ما که در منطقه میرزااولنگ ولایت سرپل هنوز گرفتار هستند، اقدامات نظامی لازم را انجام داده و از گسترش ابعاد این فاجعه انسانی جلوگیری نمایند.
تاخیر در این امر با هیچ منطقی قابل توجیه نیست. بیش از این صبر مردم افغانستان را به آزمایش نگیرید. چه آنکه اگر این فجایع انسانی در بی توجهی عامدانه حکومت و جامعه جهانی به ویژه ماموریت حمایت قاطع ناتو، ادامه پیدا کند، مردم افغانستان به این باور خواهند رسید که همکاری و همراهی طالبان، داعش، حکومت افغانستان و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان دیگر یک شایعه نه، بلکه یک واقعیت عینی است که به صورت سیستماتیک سعی در تغییر جغرافیای جنگ، نا امن سازی شمال افغانستان و شعله ور ساختن فتنه های قومی و مذهبی در این خاک رنج دیده دارند که اگر چنین شد، معادله در افغانستان تغییر خواهد کرد و آنگاه است که باید منتظر پاسخ مردم ما باشید.
ما از کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان، نهادهای بین المللی در داخل و خارج از افغانستان به شمول نهاد ماموریت حمایتی ملل متحد در افغانستان (یوناما) و شورای امنیت سازمان ملل متحد و حکومت ها و ملت هایی که خود را دوست مردم افغانستان می دانند، می پرسیم که آیا آنها مسولیتی را در قبال فاجعه دردناک منطقه میرزااولنگ ولایت سرپل و کشتار مردم بی دفاع و ملکی متوجه خود می دانند؟ آیا کشتار های پی در پی و دسته جمعی مردم در سایه حضور نظامی جامعه بین المللی مورد تایید آنها است؟ آیا جان و مال و ناموس مردم افغانستان برای آنها اهمیتی ندارد؟
از همه مردم شریف افغانستان در داخل و خارج از کشور می خواهیم که به هر طریق ممکن به یاری خانواده های داغدار شهیدان و اسیران و مجروحان این فاجعه انسانی بشتابند، این باید به همه ما از هر گوشه و کنار این سرزمین ثابت شده باشد که این درد مشترک جدا جدا درمان نمی شود.
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی
کابل-دوشنبه ۱۶ اسد ۱۳۹۶


اشتراک گذاري با دوستان :

نظر توسط حساب فيسبوکي شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *