عاشورا_و_چالش های پیش روی شیعه!

عاشورا_و_چالش های پیش روی شیعه!
نویسنده: دکتر ناصر «محقق» استاد پوهنتون طبی کابل
فرانسوا توال یک پژوهشگر غربی و مشاور امنیت ملی پارلمان فرانسه است او سه دهه پیش کتابی بنام” ژئوپولیتیک شیعه ” منتشر کرده است که به زبان دری نیز ترجمه شده است. او در کتاب خویش به بررسی نسبتا جامعی از جغرافیا ، جمعیت ، فرهنگ ، تاریخ و اندیشه شیعیان جهان پرداخته و فرقه های مختلف شیعی را به معرفی گرفته است، سوال اساسی پژوهش او این است :
_ راز ماندگاری و پویایی شیعه در طول تاریخ، علی رغم سرکوب های فراوان چیست ؟
او البته در پایان کتاب اشاره می کند که پاسخ این سوال را به درستی نیافته است و با طرح مجدد این سوال کتاب را به پایان می برد.
همزمان با انتشار این کتاب ، دولت اسرائیل کنفرانس جالبی در اورشلیم ( بیت المقدس ) برگزار می کند تحت عنوان :
_ کنفرانس باز شناسی هویت شیعه !
و ازجمله سخنرانان مهم این کنفرانس ، نظریه پرداز مطرح آمریکایی آقای فرانسیس فوکویاما است ، او راز ماندگاری شیعه را در سه چیز معرفی میکند :
_ کربلا
_ مهدویت
_ فقیهان اهل بیت
فوکویاما می گوید : در کربلا شیعه یاد می گیرد که ظلم ستیز و ستم ناپذیر باشد و از کمبود امکانات و نفرات نترسد و نهراسد ؛ و با مهدویت و انتظار برای ظهور مهدی موعود ، امید به پیروزی در روح و روان این گروه دمیده میشود و آنان را شکست ناپذیر می سازد ؛ شیعه مثل یک پرنده است و کربلا و مهدویت مثل دو بال قدرتمند افق پرواز آن را بالا برده و از تیر رس دشمن دور نگاه می دارد ؛ اما عنصر سوم که همانند زره نفوذ ناپذیر از این پرنده بلند پرواز محافظت میکند ، مسئله فقیهان اهل بیت است.
در پایان ، این نظریه پرداز آمریکایی برای شکستن و نابودی شیعه چند پیشنهاد سیاه می دهد که بعد ها این توصیه ها تبدیل به مانیفست مبارزه با شیعه گردید ، توصیه های او عبارتند از :
۱. میان مردم و فقیهان اهل بیت فاصله بیندازید و اثر گذاری آن در
جامعه از بین ببرید ، یا به حداقل برسانید.
۲. انحرافات و خرافات را در تفکر کربلا و مهدویت ترویج کنید و
نهادینه بسازید.
۳. فساد ، اباحه گری و لا ابالی گری را در میان جوانان شیعه رایج و
معمولی بسازید.
می گوید : با این سه استراتژی شما نیازی به سرکوب و اسلحه ندارید ، اگر موفق شوید که روحانیان شیعه را تضعیف کنید ، بین آنان و مردم فاصله و جدایی ایجاد کنید و جوانان شان را به فساد و تباهی بکشانید ، این گروه از درون متلاشی شده و فرو خواهد پاشید…. !
از اعلان مانیفست شکست شیعه در دولت اسرائیل ، بیش از سه دهه می گذرد ، دوست دارم چند مثال عینی از چالش های پیش روی شیعه که تطابق زیادی با این مانیفست دارد ذکر کنم :
زمستان سال ۱۳۹۶ من اولین بار با گروهی از جوانان تحصیل کرده شیعه برخوردم که در افغانستان و ایران فعالیت داشتند و با مراجعه مستقیم به بعضی از احادیث مجعول ، معتقد به ” کافر مطلق ” بودن غیر شیعه بودند وقتی با ایشان استدلال کردم که هیچیک از مراجع شیعه قایل به این فتوا نیستند ، جواب جالبی دادند:
_ ما در اعتقادات خویش از مراجع ، تقلید نمی کنیم …. !!!
جدایی از بدنه فقیهان اهل بیت در میان گروه های مذهبی نوع جدید ، خطرناک و خزنده ای از تطبیق این مانیفست سیاه است. جوانان شیعه از پنج جبهه مورد هجوم و حمله اند :
۱. گروه های مذهبی افراطی که بخشی از باور ها و رفتار های خود را تابع فقیهان اهل بیت نمی بینند و مستقیما با مراجعه به احادیث تکلیف برای خویش می نویسند.
۲. گروه های پایبند به دین اما متاثر از جریان های روشنفکری غربی که مثل گروه های افراطی مذهبی خود را بی نیاز از فقیهان اهل بیت می پندارند ، به گونه مثال آقای دکتر (ص م) که پزشک متخصص شیعه مقیم هالند است و خود را عضو شورای مسلمانان شهر ؟ می داند ، می گوید : رساله توضیح المسائل مراجع تقلید اساسا چیز مزخرفی است و هیچ نیازی به مراجعه به آن نیست ، انسان خودش عاقل است و نیازی به فتوا ندارد !
۳. گروه های روشنفکری متمایل به غرب که اساسا مروج دین گریزی و دین ستیزی اند ، اینان اساسا وحی را تحقیر انسان ، خدا را بزرگترین توهم تاریخ و امام زمان را بزرگترین دروغ تاریخ ترویج می کنند. یکی از همین جوانان
۴. سازمان های مخفی و مخوف ترویج فساد اخلاقی و اعتیاد به الکل و مواد مخدر ؛ به گونه مثال خطیب نماز جمعه غرب کابل به نقل از مسئولان می گوید : بیش از ۳۰۰ فاحشه خانه تنها در غرب کابل فعالیت می کنند. آمار های رسمی نیز حکایت از سه میلیون معتاد در افغانستان دارد این یعنی هم اکنون از هر ده نفر یک نفر در کشور مبتلا به مواد مخدر است.
۵. گروههای هراس افکن و تکفیری که هدف شان تلاش برای حذف فیزیکی، ایجاد رعب و وحشت ، ترور و تفرقه است ، به گونه مثال حادثه دوم اسد ، زابل ، میرزا اولنگ، جوادیه هرات و مسجد امام زمان کابل سندی بر این گواه است.
جمع بندی :
اگرچه ترور ، تفرقه ، انحراف، تحریف ، کج فهمی ، افراط و فساد اخلاقی از جمله مهمترین چالش های بر سر راه شیعه است و مشکلات فراوانی نیز خلق کرده است اما دشمن مکار و حیله گر فراموش کرده که شیعه همیشه از دو نوع رهبری آشکار و پنهان برخوردار است که آگاه و مسلط به مسائل هستند ؛ رهبری آشکار شیعه همان مراجع تقلید و فقیهان اهل بیت می باشند و رهبری پنهان شیعه همان مهدی موعود و منجی آخرالزمان است، بسیار بعید است که با وجود این دو رهبری آگاه و مسلط ، دشمن بتواند آسیب های جدی به بدنه اصلی شیعه وارد کند بلکه بر عکس ، این هجمه ، فشارها و چالشها با وجود این دو رهبری واحد و متحد ، به فرصتی بزرگ و شگرف تبدیل خواهد شد.
استقبال و حضور گسترده و روز افزون مردم و جوانان در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و اقبال عمومی سایر مسلمانان جهان به نشانه تجلیل از قیام نواده پیامبر اسلام در روز عاشورا سند و مدرک مهمی است از مدیریت و رهبری پنهان و آشکار شیعه .


اشتراک گذاري با دوستان :

نظر توسط حساب فيسبوکي شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *