جنبش روشنایی: مذاکرات ما با دولت رسماً آغاز شد

جنبش روشنایی که در یک اقدام غیرمنتظره تظاهراتی که در دوم اسد امسال اعلان شده بود را لغو و همان شب با مقامات دولت افغانستان دور یک میز نشستند، امروز با نشر اعلامیۀ رسمی از آغاز مذاکره بین این جنبش و دولت افغانستان خبر داده است

اعلامیه شماره ۵۶ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی

به نام خداوند توانا و دادگر

مذاکرات جنبش روشنایی و دولت افغانستان رسماً آغاز شد

مردم آگاه و عدالتخواه!
فرا رسیدن ایام درس آموز محرم و عاشورای حسینی را به شما هموطنان عزیز و همه ی آزادگان عالَم تسلیت عرض می کنیم. در حالی که برگزاری محافل عزاداری و بزرگداشت از شهدای کربلا، فرصت استثنایی اندیشه کردن و آموختن را برای همه ما فراهم آورده است، بر ما است که در جستجوی تغییر مثبت در زندگی اجتماعی مان باشیم و از این دانشگاه بزرگ حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برای انسجام و عزتمندی خود استفاده کنیم. 
هموطنان عزیز! 
جنبش روشنایی خیزش یک نسل فرهیخته و عدالت طلب برای احقاق حقوق مردم و هدایت جهت گیری های سیاسی کشور در مسیر عدالت و قانون است. این جنبش در تمامی فعالیت ها و مبارزات خود ثابت کرده است که هیچ نفعی جز تامین رفاه عمومی و خیر و مصالح و منافع ملی نداشته و هیچ هدفی جز پاسخگو ساختن حاکمیت را تعقیب نکرده است. جنبش روشنایی تلاش می کند که مردم را در راستای حمایت از عدالت و قانون، انکشاف متوازن و حکومت مسول بسیج نماید و در حد توانایی خود از بحران های که امروز گریبانگیر ملت و دولت است بکاهد.
علیرغم اینکه از آغاز جنبش روشنایی تا کنون بی مهری های زیادی در حق این جنبش مدنی و خشونت پرهیز از جانب بعضی از نهادهای داخلی و خارجی روا داشته شد و گاه اتهامات شدید و غیر قابل باوری به این حرکت میلیونی وارد آمد،‌ ولی اکنون همه باید به این باور رسیده باشند که جنبش روشنایی با وجود ایستادگی بر سر مطالبات عدالتخواهان خود، هیچ خواسته و میلی، خلاف منافع ملی افغانستان و قانون اساسی کشور نداشته و هیچگاه با وسوسه های تحریک آمیز در صدد ایجاد بحران و دشمنی در کشور نبوده است.
هموطنان عدالتخواه!
همان طوری که در جریان هستید، بعد از آنکه به درخواست رسمی حکومت وحدت ملی، جنبش روشنایی تظاهرات دوم اسد سال جای را به تعلیق در آورد و در یک نشست مستقیم و رو در رو با رئیس جمهور غنی و سایر مقامات حکومتی افغانستان در شب دوم اسد، برای یک مذاکره جِدی و جامع به یک توافق ابتدایی رسید؛ اکنون که بیش از دو ماه از آن تاریخ می گذرد، حکم رسمی رئیس جمهور مبنی بر آغاز مذاکرات رسمی میان حکومت و جنبش روشنایی اعلان و این مذاکره عملاً از روز سه شنبه چهارم میزان ۱۳۹۶ آغاز شده است. در طول این مدت پرسشها، انتقادات و پیگیری های مستمر شما مردم و مخصوصا خانواده های معظم شهدا، اعضا، فعالان و پیشاهنگان جنبش در داخل و خارج از کشور کاملا بحق و از سردلسوزی و از جانبی بزرگترین پشتوانه ی ما در مذاکرات بوده است.

اینک نتیجهٔ این دو ماه گفتگو و پیگیری مستمر میان نمایندگان جنبش روشنایی و دولت افغانستان طی حکم شماره ۲۱۰۸ مورخ ۲۶ / ۶ / ۱۳۹۶ریاست جمهوری منتشر شده است. شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با استقبال از حکم اخیر ریاست جمهوری برای تشکیل کمیسیونی جهت بررسی مطالبه جنبش روشنایی، مفاد این حکم را برای تامین شرایط یک مذاکرۀ معقول، شفاف، رسمی، قانونی و تاریخی مناسب دانسته و امیدوار است گفتگوها به نتایج مثبتی که تامین کننده منافع کلان ملی، تحقق عدالت اجتماعی و برآورده شدن مطالبات مشروع شهروندان است بیانجامد. 
اکنون که مذاکرات جنبش روشنایی با دولت افغانستان آغاز شده است، به صراحت و قاطعیت به همه هموطنان عزیز و یاران عدالتخواه خود در سطح جهان اطمینان میدهیم که به هیچ عنوان زیر بار پذیرش تصمیم های تبعیض آمیز و غیر عادلانه نخواهیم رفت و با تمام توان از داعیه شما دفاع نموده و در تحقق آن کوشش خواهیم کرد.

شورای عالی مردمی جنبش روشنایی
۶/میزان/ ۱۳۹۶


اشتراک گذاري با دوستان :

نظر توسط حساب فيسبوکي شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *