تأثیر مثبت عبور پروژه برق۵۰۰کیلوولت ترکمنستان از مسیر بامیان- میدان وردک بر مناطق محروم

عبور لین برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان چگونه به برق رسانی به ولایت غور کمک می کند؟

دکتر محمدتقی امینی

در این روز ها به درستی، مردم ولایت غور خواهان عدالت در انکشاف و داشتن برق و راه شده اند. جنبش روشنایی که از حدود سه سال پیش به این سو خواهان تطبیق ماستر پلان بیست ساله برق کشور و عبور لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از مسیر بامیان می باشد، نیز برای منافع ملی، عدالت و انکشاف متوازن دست به مبارزه مدنی زده است. در جریان این چندسال بارها مساله تسهیل برق رسانی به ولایت غور در صورت عبور لین برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان یاد آوری و از نظر علمی و تخنیکی استدلال و تثبیت گردید. در نوشته ذیل به طور خلاصه این مساله را خدمت تمام مردم افغانستان و مخصوصا عدالت خواهان غور تقدیم می کنم:

عبور لین برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان چگونه به برق رسانی به ولایت غور کمک می کند؟
۱- بر اساس ماستر پلان برق کشور، با عبور لین از مسیر بامیان، یک ساب استیشن در مرکز ولایت بامیان (توپچی) ساخته می شود که مسولیت برق رسانی به مرکز بامیان، ولسوالی شیبر، بعدا شهیدان و یکاولنگ را به عهده خواهد داشت. همین لین در فرصت بعدی قرار است که به ولسوالی پنجاب و ورس ولایت بامیان و از آنجا به ولایت دایکندی امتداد یافته و در نهایت از طریق ولایت ارزگان به قندهار وصل گردد. اتصال شبکه برق کشور از این طریق به قندهار سبب می شود که اطمینانیت برق رسانی در کل شبکه برق بهتر شده و مخصوصا شهر قندهار بتواند مسیر الترناتیو دیگری، به جز اتصال به کابل از طریق ولایت غزنی، داشته باشد. (به تصاویر گرفته شده از ماستر پلان برق توجه کنید که پیش بینی می کند در بامیان و شهیدان و یکاولنگ تا سال ۲۰۲۰ برق رسانی گردد). 
۲- فاصله مرکز ولایت غور از مرکز ولسوالی پنجاب حدودا ۲۰۰ کیلومتر است، در صورتی فاصله مرکز ولایت غور به هرات حدود ۳۶۰ کیلومتر است. بنابراین خیلی مقرون به صرفه است که برق رسانی به مرکز ولایت غور از طریق ولسوالی پنجاب صورت بگیرد، یعنی یک شاخه از لین ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از مسیر بامیان و ولسوالی پنجاب به مرکز ولایت غور رسانده شود. (مراجعه به تصاویر گرفته شده از گوگل)
۳- معادن زغال سنگ در دره صوف و اشپشته وسایر معادن زغال سنگ در ولایات مرکزی نقاط استراتژیکی هستند که دور ماندن آنها از شبکه برق کشور به مفهوم دور ماندن کشور از رشد اقتصادی مناسب است. ولایات مرکزی به شمول ولایت غور به مثابه ذخیره گاه معادن بزرگ کشور ما هستند. این موضوع در مطالعات و گزارش های متعددی انعکاس یافته است. از لوازم اساسی و بی بدیل برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی، جذب سرمایه گذاری ها در این معادن است. شبکه برق کشور باید معادن بزرگ آهن و دیگر معادن کشور را که در مرکز کشور قرار دارند تحت پوشش قرار دهد.
۴- ولایات مرکزی کشور به شمول ولایت غور سرچشمه دریاهای افغانستان هستند و همچنان کوهستانی بودن این قسمت از جغرافیای کشور ما، فرصت های متعددی را برای اعمار بندهای بزرگ تولید برق ایجاد کرده است، که متاسفانه تا به حال، دور بودن آنها از شبکه برق کشور از موانع عمده بر سر راه سرمایه گذاری در این بندهای بزرگ بوده است.
۵- وصل کردن شبکه برق کشور از مسیر ولایت غور به هرات که به مفهوم ایجاد کریدور انرژی برق کابل-بامیان-غور-هرات می باشد، به طور فزاینده ای هم به اطمینانیت شبکه برق کشور و هم به کاهش قیمت انرژی در کل کشور کمک خواهد کرد. 
۶- راه کابل-بامیان-غور-هرات دقیقا بر مسیر اتصال شبکه برق کشور از این طریق مطابقت دارد که سبب ایجاد تسهیلات فروان برای این مسیر خواهد بود و از مسیر کابل-قندهار-هرات، حدود ۵۰۰ کیلومتر کوتاه است. وجود برق و راه زیر بنای توسعه و امنیت برای ولایت فراموش شده غور و دیگر مناطق محروم مرکزی خواهد بود.


اشتراک گذاري با دوستان :

نظر توسط حساب فيسبوکي شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *