روسیه برای تثبیت جایگاه جهانی خود بدنبال حضور در افغانستان است

فارن افرز در یادداشتی به قلم «جولیا گورگانوس» در مورد استراتژی روسیه در افغانستان نوشت: مسکو می‌خواهد با یک تیر دو نشان بزند: حذف گروه‌های تروریستی در افغانستان که روسیه و همسایگانش را تهدید می‌کنند، و استفاده از عقب‌گرد آمریکا به نفع خود جهت کسب جایگاه به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی است.

در ادامه این یادداشت آمده است: این توافق نظر و تشابه هدف زمینۀ کار مشترک را برای دو کشور مذکور بوجود آورده بود. اما اگر از این تشابه و هم‌نظری سطحی بگذریم و نگاه عمیق‌تر به این مساله داشته باشیم، متوجه وجود تفاوت‌ها و اختلاف‌های مهمی بین این دو کشور می‌شویم.

هرچند که هر دو کشور خواهان ثبات در افغانستان هستند، اما هر کدام از آن‌ها ثبات را بگونۀ متفاوت تعریف و تببین می‌کنند. تمرکز رویکرد آمریکا برای آوردن ثبات بر این است که یک دولت مرکزی قدرتمند را در کابل پایه‌ریزی کند و نیروهای ملی امنیتی و دفاعی این کشور را آن طور که باید، تجهیز کند و آموزش دهد.

در عین حال در آن سو، روسیه با یک طیف وسیعی از بازیگران و کنشگرانِ کار می‌کند که برخی از این کنشگران در رقابت مستقیم با حکومت کابل قرار دارند، از جمله طالبان. مسکو با طالبان ارتباط برقرار کرده که این کار به معنای مشروعیت بخشیدن به گروهی است که امنیت دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی و ناتو را تهدید می‌کند.

در طول سال‌های اخیر، اختلاف و واگرایی بین‌ استراتژی‌های روسیه و آمریکا سیر صعودی داشته است. روسیه بگونۀ فزاینده بر این باور است که رویکرد امریکا مؤثریت و کارایی لازم را ندارد و ارادۀ سیاسی واشنگتن برای حضور و حمایت متداوم زودتر از زمان لازم سست خواهد شد. این کشور متقاعد شده که باید برای رویارویی با یک افغانستان بی‌ثبات آماده باشد.

رویارویی با چنین افغانستانی، چالش جدی برای روسیه به حساب می‌آید. اما این وضعیت فرصتی برای روسیه جهت تضعیف امریکا نیز است. در حالتی که امریکا به مانند فردی در حال غرق شدن دست و پا می‌زند، روسیه می‌تواند نقش شاه‌ساز را بازی کند.


اشتراک گذاري با دوستان :

نظر توسط حساب فيسبوکي شما

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *